لیست صنایع دستی اصفهان نمایش و معرفی مشاغل و کسب و کارهای ایرانی | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

هنر ملیله کاری امروزی، محصول کار با نقره و مس است که به صورت محصول‌هایی باریک در آمده است و با هنر دستان ملیله کار و استفاده از طرح‌های اسلیمی به هم پیوند داده می‌شود. شهر اصفهان از دیرباز به عنوان شهر هنر و معماری شناخته می‌شود و سهم بزرگی از صنایع دست ساز ایرانی متعلق به این شهر زیبا می‌باشد. صنايع دستی اصفهان سال‌ها به عنوان نماينده هنر اصيل ايرانی در جهان معرفی شده است.

مس، طلا، برنج، نقره، آلیاژ مس از جمله فلزاتی می باشند که عموماً برای قلم زنی مورد استفاده قرار می گیرند و اثر خیره کننده ای خلق می کند. از دیگر بازارهای معروف عرضه کننده این تولیدات می‌توان به بازار هنر اصفهان یا بازار بلند اشاره کرد. این بنای تاریخی که ساخت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد امروزه به مرکزی برای فروش صنایع دستی اصفهان در رشته جواهرسازی و ساخت طلا تبدیل شده است. در طبقه دوم این مجموعه نیز کارگاه‌های تولیدی زیورآلات هنری مشغول به‌کار هستند. معرق‌کاری از زمان ایلخانیان تا به امروز در شهر اصفهان محبوبیت زیادی داشته است.

آنچه درباره‌ی صنایع ‌دستی اصفهان می‌خوانید:

برای تهیه قطعات مثلثی کوچک  مورد استفاده در آثار خاتم‌کاری نیز از موادی مثل استخوان شتر یا اسب، طلا، نقره، آلومینیوم و برنج، چوب آبنوس، عناب و چوب نارنج استفاده می‌شود. خاتم‌کاری یکی از زیباترین صنایع‌دستی ایرانی است که به دلیل حمایت شاه عباس از هنر در دوره صفویه به اوج خود رسید. خرید ملیله کاری با توجه به ظاهر زیبا، درخشان و براق نقره و ست شدن راحت آنها با کلیه ظروف دکوری منزل، بسیار زیاد است و از محصولات پرفروش صنایع دستی است. خرید صنایع دستی ملیله کاری به دلیل استفاده از فلز نقره برای آبکاری زیرساخت مسی (مفتول های مسی) محبوبیت بالایی دارد.

خاتم کاریِ درِ مدرسه سلطانی چهارباغِ اصفهان از زمان صفویان به جا مانده است و در بسیاری از بناهای تاریخی مانند منبر چوبی مسجد لنبان اصفهان و درهای تالار آینه کاخ گلستان تهران می‌توان این هنر ارزشمند را مشاهده کرد. بعد از این مرحله سطح کار باید یکنواخت شود که به این کار پرداخت می گویند. و بعد از آن پلی استر کردن کار است که برای حفظ برق و جلای کار به کار میرود و تمام این مراحل و روشهایی که بکار میرود و نوع مسی که بکار میرود و ابعاد کار  بر قیمت کار تاثیر میگذارد. شما با استفاده از مقاله های آموزشی مانند آموزش فیروزه کوبی مبتدی و یا تماشای فیلم های آموزشی می توانید شروع به یادگیری این هنر کنید و از آن برای خود درآمد داشته باشید.

  • دومین عامل مهم، کیفیت تضمینی و امضای اساتید سازنده آنهاست مخصوصا موقع خرید صنایع دستی برند دار مثل میناکاری مرتضی اسماعیلی، ترمه هاشمی و غیره.
  • قلمکارسازی یا چیت‌سازی هنر نقاشی و چاپ روی پارچه است که از دوران مغول‌ها در اصفهان رواج داشته و برای تزیین بسیاری از لباس‌های مردانه و زنانه از آن استفاده می‌کردند.
  • پولکی شبیه به پولک ماهی، نازک و درخشان است و به همین دلیل به پولکی مشهور است.
  • قدمت صنایع دستی اصفهان که با این هنر ساخته می‌شوند به بیش از 5 هزار سال قبل باز می‌گردد.

بدانید که گیوه دوزان علاوه بر تولید کردن گیوه اقدام به تعمیر و اصلاح کفش نیز می کنند. تهیه رویه ، تهیه تخت گیوه و نهایتاً دوخت رویه و تخته از مراحل انجام گیوه دوزی می باشد. از صنایع دستی معروف و زیبای استان اصفهان که در انحصار دختران و زنان خانه دار است ، می توان به سوزندوزی اشاره کرد. این هنر به غیر از کلاه در تهیه جلیقه، زیرلیوانی، کفش و کمربند مورد استفاده قرار می گیرد. قالی‌بافی اصفهان ازجمله هنرهایی محسوب می‌شود که عصر صفویه بیش از هر زمان دیگری شاهد شکوفایی و رشد آن بوده است. قالی‌های زربافت اصفهانی به‌عنوان یک سوغاتی و پیشکش نفیس در زمان صفویان و قاجار به کار می‌رفت.

قلم‌زنی اصفهان

لیست صنایع دستی اصفهان نمایش و معرفی مشاغل و کسب و کارهای ایرانی | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ